2014-07-09

Znamy skład Komitetu Światowego WAGGGS

Dzień drugi 35. Światowej Konferencji WAGGGS upłynął na uchwaleniu zmian w organizacji. Przedstawiono propozycje uchwał oraz kandydatury do Komitetu Światowego. Wczoraj wybrano również Komitet Światowy WAGGGS. Do Komitetu Światowego zgłoszono 14 kandydatek, które już przed konferencją rozpoczęły kampanię informacyjną. Umiejętności i doświadczenie każdej z nich zostały dokładnie opisane i porównane, był czas na indywidualne rozmowy z poszczególnymi kandydatkami.

2014-07-09

35. Światowa Konferencja WAGGGS

W Hongkongu od 5 lipca trwa 35. Światowa Konferencja WAGGGS. Uczestniczą w niej delegacje 108 organizacji członkowskich Światowego Stowarzyszenia Przewodniczek i Skautek. Związek Harcerstwa Polskiego reprezentują naczelniczka ZHP hm. Małgorzata Sinica, komisarka zagraniczna ZHP hm. Inga Rusin i przewodnicząca CKR hm. Anna Piekarz. Pierwszego dnia przed południem konferencja pracowała w grupach. Dyskutowano na różne tematy, jak środowisko naturalne, uczenie się młodzieży, federacje organizacji skautowych czy składki. Osobno spotkały się komisarki zagraniczne. Podczas pierwszej sesji plenarnej w wyniku demokratycznego głosowania przyjęto do grona WAGGGS nowy kraj – Birmę. Do grona członków pełnych awansowały Armenia, Kamerun, Wyspy Cooka, Gwinea i Mongolia.

2014-07-07

Konkurs na klimatyczne wydarzenie rozstrzygnięty!

4 lipca w znamienitym gronie jurorskim podjęto decyzję o wyborze trzech najlepszych pomysłów na wydarzenie dotyczące zmian klimatycznych podczas obozu w ramach konkursu pod nazwą Klimatycznie na obozie. Najciekawsze pomysły zaprezentowały drużyny 30 WDH z Hufca Warszawa-Ursynów, 44 DH „Baszta” z Hufca Gniezno oraz 64 ADH „Zośka i Alek” z Hufca „Mazowsze” Płock. 30 Warszawska Drużyna Harcerska okazała się mieć według jurorów najciekawszy pomysł i tym samym zajęła pierwsze miejsce, natomiast „Baszta” oraz „Zośka i Alek” zajęły ex aequo drugie miejsce. Ze zwycięskimi drużynami skontaktujemy oraz przekażemy kilka informacji dotyczących zorganizowania wydarzeń i ich dokumentacji.

2014-07-02

Polsko-niemiecka współpraca na zlocie Westernohe 2014

Na początku czerwca w ośrodku skautowym DPSG w niemieckim Westernohe odbył się kolejny zlot Pfingstenlager. Impreza jest organizowana co roku z okresie Zielonych Świątek. W tegorocznym zlocie oprócz 4000 niemieckich skautów ze związku Świętego Jerzego wzięło udział 8 harcerzy i 1 zuchenka z Hufca Gdańsk-Śródmieście oraz troje instruktorów z Zespołu polsko-niemieckiego ZHP-DPSG. Z pomocą naszych niemieckich przyjaciół przygotowaliśmy stoisko promujące polską kuchnię, harcerstwo i współpracę polsko-niemiecką. Szczególnym zainteresowaniem Niemców cieszyły się nasze mundury oraz bigos, kabanosy i ptasie mleczko.

2014-06-23

Konkurs na komendanta reprezentacji ZHP na Zlot InterCamp 2015

W związku z przygotowaniami do zlotu InterCamp, który odbędzie się w maju 2015 roku w Nysie, Wydział Zagraniczny GK ZHP ogłasza konkurs na komendanta polskiej reprezentacji na ten zlot. Zgłoszenia wraz z harcerskim CV oraz akceptacją komendanta chorągwi i pełnomocnika KCh ds. zagranicznych proszę przesyłać do 20 lipca 2014 jednocześnie na adres wza@zhp.pl i agnieszka.pospiszyl@zhp.net.pl. Wybrani kandydaci mogą zostać zaproszeni na rozmowę kwalifikacyjną. Termin zostanie ustalony indywidualnie.